Maths For BCA & MCA Students
VNSGU Syllabus, Question Paper, Programs of BCA Course
CMAT.AtoZmath.com  Online test preparation for CMAT MBA & MCA(Gujarat) Exam
Welcome Guest
[
New User

Login
]
Home
College Algebra
Games
Math Fun
Need Help
Feedback
Donate us
About us
PreAlgebra
Algebra
Matrix Algebra
Plots & Geometry
Numerical Methods
Statistical Methods
Operation Research
Wording Problems
All Topics
PreAlgebra
Algebra
Matrix Algebra
Plots & Geometry
Numerical Methods
Statistical Methods
Operation Research
Wording Problems
College Algebra
Games
Math Fun
Search On AtoZmath.com
Translate this page
Powered by
Microsoft® Translator
Share with Your Friends
Facebook
Twitter
google +1
Google Bookmarks
Google Buzz
Del.icio.us
Digg
Reddit
StumbleUpon
Technorati
About AtoZmath.com
Collection of online calculators which will help you to solve mathematical problems with their step by step solution at just a mouse click.
All calculators are free!
Home
>
Wording Problems calculators
>
Profit Loss Discount calculator
Profit Loss Discount
Goto Problem 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Problem 1 of 21
1. Find selling price when cost price = Rs.
, Loss/Gain =
% .
Solution
Help
All Problems
Solution
Share with Your Friends :
Profit Loss Discount
This is sample question and answer for help purpose.
1. Find selling price when cost price = Rs. 50 , Loss/Gain = 10 % .
`"C.P." = "Rs." 50," Gain" = 10%`
`"S.P." = "C.P." × (100 + "Gain"%) / 100 = 50 × (100 + 10) / 100 = 55 " Rs."`
`"C.P." = "Rs. " 50," Loss" = 10%`
`"S.P." = "C.P." × (100  "Loss"%) / 100 = 50 × (100  10) / 100 = 45 " Rs."`
Problem :
1
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
1
. Find selling price when cost price = Rs. 50 , Loss/Gain = 10 % .
Solution:
`"C.P." = "Rs." 50," Gain" = 10%`
`"S.P." = "C.P." × (100 + "Gain"%) / 100 = 50 × (100 + 10) / 100 = 55 " Rs."`
`"C.P." = "Rs. " 50," Loss" = 10%`
`"S.P." = "C.P." × (100  "Loss"%) / 100 = 50 × (100  10) / 100 = 45 " Rs."`
Problem :
2
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
2
. Find cost price when selling price = 55 , Loss/Gain = 10 %
Solution:
`"S.P." = "Rs. "55," Gain" = 10%`
`"C.P." = "S.P." × 100/(100 + "Gain"%) = 55 × 100/(100 + 10) = 50 " Rs."`
`"S.P." = "Rs. "55," Loss" = 10%`
`"C.P." = "S.P." × 100/(100  "Gain"%) = 55 × 100/(100  10) = 61.1111 " Rs."`
Problem :
3
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
3
. Find Loss/Gain % when cost price = 50 and selling price = 55 .
Solution:
`"C.P." = "Rs. "50," S.P." = "Rs. "55`
`"Gain" = "S.P."  "C.P." = 55  50 = "Rs. "5`
`"Gain" % = ("Gain" × 100)/("C.P.") = (5 × 100)/50 = 10%`
`"C.P." = "Rs. "50," S.P." = "Rs. "55`
`"Loss" = "C.P."  "S.P." = 50  55 = "Rs. "5`
`"Loss" % = ("Loss" × 100)/("C.P.") = (5 × 100)/50 = 10%`
Problem :
4
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
4
. By selling an article for Rs 110 a man loses 12 %. For how much should he sell it to gain 8 %.
Solution:
Here `"S.P." = "Rs. "110," Loss" = 12%`
`"C.P." = "S.P." × 100/(100  "Loss"%) = 110 × 100/(100  12) = 125" Rs."`
Now, `"C.P." = "Rs. "125," Gain" = 8%`
`"S.P." = "C.P." × (100 + "Gain"%)/100 = 125 × (100 + 8)/100 = 135" Rs."`
Problem :
5
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
5
. A man sells two houses for Rs 536850 each. On one he gains and on the other he loses 5 %. Find his gain or loss % on the whole transaction.
Solution:
In such a problem selling price is not neccessary.
There is always a loss given by
Loss % = `(( text{Common Gain or Loss } %)/10)^2 = (5/10)^2 = 0.25` %
Problem :
6
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
6
. If selling price of 10 articles is the same as the cost price of 12 articles, find the gain %.
Solution:
Let C.P. of each article be Rs. `1`
C.P. of `10` articles = Rs. `10`
S.P. of `10` articles = Rs. `12`
`:.` Gain % `= ("Gain" × 100)/("C.P.") = (2 × 100)/10 = 20` %
Problem :
7
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
7
. By selling 100 pencils, a shopkeeper gains the selling price of 20 pencils. Find the gain percent.
Solution:
(S.P. of `100` pencils)  (C.P. of `100` pencils) = S.P. of `20` pencils.
`:.` S.P. of `80` pencils = C.P. of `100` pencils
Let C.P. of each pencil be Rs. `1`
C.P. of `80` pencils = Rs. `80`
S.P. of `80` pencils = Rs. `100`
`:.` Gain % `= ("Gain" × 100)/("C.P.") = (20 × 100)/80 = 25` %
Problem :
8
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
8
. A dishonest dealer professes to sell his goods at cost price but uses a weight of 960 grams for 1000 grams. Find the gain percent.
Solution:
Here Gain = price of `40` grams and C.P. = price of `960` grams
Gain % `= ("Gain" × 100)/("C.P.") = (40 × 100)/960 = 4.1667` %
Problem :
9
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
9
. If the marked price of an article is Rs. 380 and a discount of 5 % is given on it, what is the selling price ?
Solution:
Here marked price = Rs. `380` and discount = `5` %
S.P. = `95` % of Rs. `380 = 95/100 × 380 = 361` Rs.
Problem :
10
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
10
. If 12 % is allowed as discount on a radio and its selling price is Rs. 836 , what is its marked price ?
Solution:
Here discount = `12` % and S.P. = `836`
Let Marked Price = Rs. X
`88` % of X = `836`
`:. X = 836 × 100/88`
`:. X = 950`
`:.` Marked Price = Rs. `950` .
Problem :
11
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
11
. A cycle dealer marks his goods 25 % above his cost price and allows a discount of 8 % on it. Find his gain percent.
Solution:
Let C.P. = Rs. `100`.
Then, marked price = Rs. `(100 + 25` % of `100)` = Rs. `125`
S.P. = `92` % of `125` = Rs. `115`
Gain = S.P.  C.P. = `115  100 = 15`
Gain% = `15` %
Problem :
12
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
12
. Successive discounts of 20 % and 10 % equivalent to a single discount of how many percent?
Solution:
Let marked price = Rs. `100` S.P.
After first discount = `80` % of `100` S.P.
After second discount = `90` % of `80` % of `100` = Rs. `72` .
This is equivalent to a single discount of `( 100  72 ) % = 28 %`.
Problem :
13
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
13
. If a commission of 10 % is given on the list price, the gain is 20 %. Find the gain percent, if the commission is increased to 20 %.
Solution:
Let list price = Rs. `100`, commission = `10` % and gain = `20` %
`:. "S.P." = "Rs." 90`
`:. "C.P." = 100/120 × 90` = Rs. `75`
Now if commission = `20` %, Then
New S.P. = Rs. `80`
New Gain % = `(5/75 × 100) % = 6.6667 %`
Problem :
14
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
14
. If the manufacturer gives 20 % commission to the dealer on the printed price and if the dealer sells the item at the printed price, what is the percentage of his profit ?
Solution:
Let the printed price be Rs `100`
manufacturer gives `20` % commission to the dealer on the printed price, i.e. commission is Rs `20`
`:.` dealer will pay Rs `( 100  20 )` = Rs `80` for the printed price Rs `100`
And now it sells it at printed price, so the sales price is Rs `100` and the cost price is Rs `80`
`:.` Profit `= "S.P."  "C.P." = 100  80 = 20`
C.P.
Profit
80
20
100
?
Profit = `20 × 100/80 = 25 %`
`:.` the profit is `25` %
Problem :
15
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
15
. A dealer gets 25 % commission on the printed price of an item. If he gives 10 % discount to the customer on printed price, find his prifit in percentage.
Solution:
Let the pritned price be Rs `100`
A dealer gets `25` % commission on the printed price of an item
Amount paid by the dealer = printed price  commision = `100  25 = 75`
Now he gives `10` % discount to the customer on printed price
Amount paid by customer = printed price  discount `= 100  10 = 90`
That means dealer purchase it for Rs `75` and sells it for Rs `90`
`:.` proit `= "S.P."  "C.P." = 90  75 = 15`
C.P.
Profit
75
15
100
?
Profit = `15 × 100/75 = 20 %`
`:.` the profit is `20` %
Problem :
16
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
16
. The printed price of a saree is Rs 900 . A clothmearchant purchases it at 15 % commission. He spends Rs 35 for rollpolish and then sells the saree at the printed price. What is the prifit of the merchant in percentage ?
Solution:
A clothmearchant purchases a saree at `15` % commission
Purchase Price = Printed price  commission `= 100  15 = 85`
Printed Price
Purchase Price
100
85
900
?
Purchase price = `85 × 900/100 = 765`
The Purchase price = `765`
C.P. = purchase price + other expenses `= 765 + 35 = 800`
S.P. = printed price = Rs `900`
Profit `= "S.P."  "C.P." = 900  800 = 100`
Problem :
17
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
17
. A carpenter made a table which cost him Rs 1500 . He decided the price so that he would get 20 % profit. He gave 8 % commission on the decided price while selling. Find the sales price of the table and the profit of the carpenter.
Solution:
A carpenter decided the price so that he would get `20` % profit
Decided Price = C.P. + Profit `= 100 + 20 = 120` .
C.P.
Decided Price
100
120
1500
?
Decided price = `120 × 1500/100 = 1800`
`:.` Decided price = `1800`
He gave `8` % commission on the decided price
S.P. = Decided price  commission `= 100  8 = 92`
Decided Price
S.P.
100
92
1800
?
S.P. = `92 × 1800/100 = 1656`
`:.` the sales price is Rs `1656`
Profit `= "S.P."  "C.P." = 1656  1500 = 156`
`:.` Profit is Rs `156`
C.P
Profit
1500
156
100
?
Profit = `156 × 100/1500 = 10.4`
`:.` the sales price of the table is Rs `1656` and the profit of carpenter is `10.4` %
Problem :
18
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
18
. The printed price of a book is Rs 720 . After giving 10 % discount to the customer on the printed price, the bookseller gets 20 % profit. Find the purchase price for the bookseller.
Solution:
The printed price of a book is Rs `720`.
After giving `10` % discount to the customer on the printed price
S.P. = Printed price  discount `= 100  10 = 90`
Printed Price
S.P.
100
90
720
?
the bookseller gets `20` % profit,
S.P. = C.P. + Profit `= 100 + 20 = 120`
S.P.
C.P.
120
100
648
?
C.P. = `100 × 648/120 = 540`
The purchase price for the book seller is Rs `540`.
Problem :
19
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
19
. If 20 % discount is given on the decided price which is decided by addition of 20 % profit on the purchase price, then will there be profit or loss? What is the percentage?
Solution:
Decided price is `20` % profit on the purchase price
Decided price = purchase price + profit `= 100 + 20 = 120`
`20` % discount is given on the decided price
Discount = `20` % of decided price = `20` % of `120 = 20/100 × 120 = 24`
The discount is Rs `24`
S.P. = decided price  discount `= 120  24 = 96`
Loss = Purchase Price  Selling Price `= 100  96 = 4`
Hence there will be `4` % Loss in this case.
Problem :
20
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
20
. A watch manufacturing company decided the price with 25 % profit on the cost price. By selling a watch with 8 % discount on th printed price, the company has a profit of Rs 300 . Find the costprice of a watch.
Solution:
A watch manufacturing company decided the price with `25` % profit on the cost price
Printed price = C.P. + profit `= 100 + 25 = 125`
By selling a watch with `8` % discount on th printed price
S.P. = C.P.  discount `= 100  8 = 92`
C.P.
S.P.
100
92
125
?
S.P. `= 92 × 125/100 = 115`
Profit = S.P.  C.P. `= 115  100 = 15`
Profit
C.P.
15
100
300
?
`C.P. = 100 × 300/15 = 2000`
`:.` the cost price is Rs `2000`.
Problem :
21
/
21
[ Profit Loss Discount ]
Solve this type of problem
21
. If the sales price of 12 pens is fixed as the original price of 15 pens, then what percentage of profit is earned in the deal ?
Solution:
Let the original price of `1` pen be Rs `1`
`:.` original price of `12` pen be Rs `12`
Also selling price of `12` pens = original price of `15` pens = Rs `15`
Profit `= "S.P."  "O.P." = 15  12 = 3`
Original Price
Profit
12
3
100
?
Profit `= 3 × 100/12 = 25`
`:.` the profit is `25` %
Home
College Algebra
Games
Math Fun
Need Help
Feedback
Donate us
About us
Copyright © 2016. All rights reserved.
Ad:
Web Hosting
By
Arvixe