Home > Statistical Methods calculators > Two-way ANOVA example

2. Two-way ANOVA method example ( Enter your problem )
  1. Example-1
  2. Example-2
  3. Example-3
Other related methods
  1. One-way ANOVA method
  2. Two-way ANOVA method

1. Example-1
(Previous example)
3. Example-3
(Next example)

2. Example-2





Solve using Two-way ANOVA method
ObservationABCDEF
112001000980900750800
210001100700800500700
38906501100900400350


Solution:
Given problem
Observation`A``B``C``D``E``F`
`1`12001000980900750800
`2`10001100700800500700
`3`8906501100900400350


`A``B``C``D``E``F`Row total `(x_(r))`
`1`12001000980900750800`5630`
`2`10001100700800500700`4800`
`3`8906501100900400350`4290`
Col total `(x_(c))``3090``2750``2780``2600``1650``1850``14720`


`sum x^2=13010000 ->(A)`

`(sum x_(c)^2)/(r)=1/3(3090^2+2750^2+2780^2+2600^2+1650^2+1850^2)`

`=1/3(9548100+7562500+7728400+6760000+2722500+3422500)`

`=1/3(37744000)`

`=12581333.3333 ->(B)`

`(sum x_(r)^2)/(c)=1/6(5630^2+4800^2+4290^2)`

`=1/6(31696900+23040000+18404100)`

`=1/6(73141000)`

`=12190166.6667 ->(C)`

`(sum x)^2/(n)=(14720)^2/18`

`=216678400/18`

`=12037688.8889 ->(D)`



Sum of squares total
`SS_T=sum x^2 - (sum x)^2/(n)=(A)-(D)`

`=13010000-12037688.8889`

`=972311.1111`

Sum of squares between rows
`SS_R=(sum x_(r)^2)/(c) - (sum x)^2/(n)=(C)-(D)`

`=12190166.6667-12037688.8889`

`=152477.7778`

Sum of squares between columns
`SS_C=(sum x_(c)^2)/(r) - (sum x)^2/(n)=(B)-(D)`

`=12581333.3333-12037688.8889`

`=543644.4444`

Sum of squares Error (residual)
`SS_E=SS_T - SS_R - SS_C`

`=972311.1111-152477.7778-543644.4444`

`=276188.8889`

ANOVA table
Source of VariationSums of Squares
SS
Degrees of freedom
DF
Mean Squares
MS
F
Between rows`SS_R = 152477.7778``r-1 = 2``MS_R=152477.7778/2=76238.8889``76238.8889/27618.8889=2.7604`
Between columns`SS_C = 543644.4444``c-1 = 5``MS_C=543644.4444/5=108728.8889``108728.8889/27618.8889=3.9368`
Error (residual)`SS_E = 276188.8889``(r-1)(c-1) = 10``MS_E=276188.8889/10=27618.8889`
Total`SS_T = 972311.1111``rc-1 = 17`



This material is intended as a summary. Use your textbook for detail explanation.
Any bug, improvement, feedback then Submit Here



1. Example-1
(Previous example)
3. Example-3
(Next example)





Share this solution or page with your friends.
 
 
Copyright © 2025. All rights reserved. Terms, Privacy
 
 

.